Начало В детайли Какво е демокрацията за българите и защо е важно да я разбираме и отстояваме коментират анализатори в Международния ден на демокрацията
9539
България

Какво е демокрацията за българите и защо е важно да я разбираме и отстояваме коментират анализатори в Международния ден на демокрацията

Какво е демокрацията за българите и защо е важно да я разбираме и отстояваме коментираха политологът Любомир Стефанов, политическият психолог Антоанета Христова и председателят на младежката неправителствена организация „България на младите“ Цветомир Николов по повод днешния Международен ден на демокрацията.Демокрацията в днешно време свързваме със системата на представителната демокрация и политическите партии.

| 15 Септември 2024, 07:00 ч.
Какво е демокрацията за българите и защо е важно да я разбираме и отстояваме коментират анализатори в Международния ден на демокрацията
Какво е демокрацията за българите и защо е важно да я разбираме и отстояваме коментират анализатори в Международния ден на демокрацията
Снимка © DFA

Какво е демокрацията за българите и защо е важно да я разбираме и отстояваме коментираха политологът Любомир Стефанов, политическият психолог Антоанета Христова и председателят на младежката неправителствена организация „България на младите“ Цветомир Николов по повод днешния Международен ден на демокрацията. 

Чистотата и озеленяването, сигурността и работата на Столичния инспекторат са областите, в които има най-голям напредък. Това каза в интервю за предаването "Тази сутрин" на бТВ кметът на София Васил Терзиев. Темите за участието на гражданите и децентрализията остават важни за нас. Затова за първи път на районните администрации ще бъдат гласувани по 200 000 лева за реализация на дадени проекти. Така проекти от по 5000-6000 лева няма да идват на централно ниво. Дългосрочната цел е да се заделят повече пари, които районните администрации да управляват, коментира столичният кмет. 

Обновяване на градския транспорт, промени в изискванията на строителството и активна програма за озеленяване са сред приоритетите на екипа, каза още Терзиев. Той увери, че до края на годината в столицата ще бъдат засадени 2000 нови дървета.

Цел на договора за климатична неутралност&n

Засилено ще бъде полицейското присъствие по пътищата на Търговищка област утре. Акцията е във връзка с Деня без загиинали на пътя – 18 септември. Реализира се и в рамките на Дните на безопасността на пътя (16-22 септември), организирани от Европейската мрежа на службите на пътната полиция ROADPOL, информират от пресслужбата на Областната дирекция (ОД) на МВР в Търговище. 

През цялата седмица органите на реда ще осъществяват засилен контрол над водачите и пешеходците за спазване правилата за движение по пътищата, като проверките ще се осъществяват приоритетно в уязвими за пътния травматизъм места от републиканската пътна мрежа и уличната мрежа в населените места. Целта е осъществяване на превенция за ограничаване до минимум на предпоставките за тежки пътни инциденти, посочват от полицията. 

През цялото денонощие на 18 септември по пътищата на областта поли

Нова седма демо точка на Европейския цифров иновационен хъб (ЕЦИХ) АгроХъб.БГ беше официално открита днес във фамилното стопанството на Десислава и Иван Кабурови "ДЕИВ-2007" в село Мало Конаре, обл. Пазарджик. Тази демо точка също както и останалите, изградени в страната, е част от технологичната инфраструктура на ЕЦИХ АгроХъб.БГ, която се изгражда на територията на България по проекта с фокус прецизно земеделие AgroDigiRisе. По този начин се предполага, че ще може да бъде подпомогнато развитието и популяризирането на щадящо ресурсите устойчиво земеделие, чиято идея е "производството на повече с по-малко". 

Днешното събитие започна с официално откриване, по време на което управителите на "ДЕИВ-2007" представиха дейността на стопанството, както и иновациите, които прилагат. "Аз и моята съпруга се трудим много и се опитваме да помагаме на всички земеделски производители, за

Паметта на загиналите български пилоти заслужава само и единствено уважение и преклонение, а не политически заигравки. Искането на оставки в тази ситуация е проява на безчовечност, написа лидерът на „Има такъв народ“ (ИТН) Слави Трифонов в профила си във Фейсбук. Коментарът му е по повод катастрофата с учебно-боен самолет на "Граф Игнатиево", при която загинаха двамата пилоти.

Според Трифонов от трагедията с българските пилоти някои политици се опитват да си правят пиар кампания, което е унизително и срамно. Той определи случващото се като „грозно и уродливо“. „Евентуалните оставки нито ще премахнат проблемите, нито командирите, на които са поискани, са причина за случилото се“, пише още Слави Трифонов.

Затова всички политици, журналисти, социолози и политолози е редно в момента просто да замълчат, допълни лидерът на ИТН.

Полицаи задържаха мъж за домашно насилие, съобщиха от Областната дирекция на МВР. 

Около 18:30 часа вчера в полицейското управление в областния град е дошла 55-годишна жена. Тя е съобщила, че мъжът, с когото живее на семейни начала - 33-годишен местен жител, я изблъскал в гърдите, като причинил телесна повреда, след което я заключил извън жилището, което обитават. 

Мъжът е установен и задържан за срок до 24 часа в полицейското управление в Шумен. Образувано е досъдебно производство.

Общо 82 случая на домашно насилие са регистрирани в Шуменска област от началото на годината до 29 август. През цялата изминала година този вид престъпления са 44. Ръстът е стряскащ - 86 процента, коментира директорът на Областната дирекция на МВР в Шумен ст. комисар Георги Гендов при представянето на изготвен по инициатива на полицията в областния град филм „За да има

Какво е демокрация

Демокрацията в днешно време свързваме със системата на представителната демокрация и политическите партии. Te позволяват на гражданите да участват директно в политическото управление, излъчвайки свои представители чрез честни и прозрачни избори по дефиницията на международните наблюдателски организации, обясни Любомир Стефанов. По думите му демокрацията е възможност за свобода, равноправие и върховенство на закона. 

Демокрацията не е най-добрата политическа система от хората, но досега друга по-добра не е измислена, свободата да бъдем различни – това е демокрацията, каза още той. 

Цветомир Николов коментира, че демокрацията предоставя възможност за представителност на всяка една класа и възможност на всяка една заинтересована страна в едно общество да бъде представена и задължена. Тя е особен баланс между отделните обществени групи и търси винаги мнозинство и компромис за най-важните теми, каза Николов. 

По думите му демокрацията предизвиква и кризи, тъй като понякога политическите формации трябва да предприемат действия, които не обслужват пряко интересите на техните избиратели, а служат в интерес на развитието на дадено общество. 

От партия „Възраждане“ очакват да бъдат първа политическа сила в община Шумен на предстоящите парламентарни избори и да имат двама депутати от Шуменския избирателен район в парламента. Това казаха на пресконференция на тема “Актуална предизборна обстановка" в Националния пресклуб в Шумен народният представител от Шуменския избирателен район в 50-ото Народно събрание Веселин Вешев и Ивайло Обретенов – председател на групата на "Възраждане" в Общинския съвет в Шумен, който е и общински председател на партията. 

„До няколко дни „Възраждане“ ще регистрира листата си в Шумен за предстоящите парламентарни избори. Тя няма да има големи промени спрямо листата, която бе за предните избори. Очакванията ни са в община Шумен да сме първа политическа сила, тъй като в момента сме втори, с по-малко от хиляда гласа след ГЕРБ. Надяваме се, че има п

Пожарът в Созопол е локализиран. Изгорели са покривите на постройки, които са необитаеми. Евакуирани са гостите на хотел, който е в непосредствена близост до първоначалното огнище. Това каза пред журналисти кметът на община Созопол Тихомир Янакиев. 

“Обиколили сме широк периметър около пожара. В момента има ново огнище. Гори в района на гробищния парк. Предупредили сме хората. Целта ни в момента е по вътрешните пътища да локализираме пожара, обхванал гората около стари военни имоти в района на гробищата“, каза Янакиев. Той добави, че на място се очаква верижна техника. Все още не е ясно колко голяма е територията, която е била обхваната от пламъците. В района има силно задимяване. Не се допускат автомобили. На място има много доброволци, които се включват в гасителните действия. Продължава гасенето на няколко места в южната част на Созопол. Много от живеещите в

Общинският съвет на Добрич ще разгледа 38 докладни записки на редовното си заседание днес. Това става ясно от публикувания на страницата на Община Добрич проект на дневен ред. 

Съветниците ще гласуват актуализацията на бюджета на общината за 2024 година и отчет на Програмата за капиталови разходи за 2023 година. Общинският съвет на Добрич ще решава и за обособяването на място, на което да бъде преместена дейността от централния кооперативен пазар, по време на реализирането на проекта за цялостната промяна на облика му.

В дневния ред влиза и докладна записка за разглеждане на Годишния обобщен доклад за резултатите от дейността на общинските публични предприятия за 2023 година. Пред съветниците ще бъдат представени и отчетите за дейностите на общинските предприятия. Общинските съветници ще гласуват създаването на маломерни паралелки в няколко училища в общин

Президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова ще участват в отбелязването на празника на София – 17 септември от 11:30 часа  на площад „Свети Александър Невски”, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

В рамките на събитието президентът ще приеме почетния караул, след което Негово Светейшество българският патриарх Даниил ще отслужи тържествен водосвет, ще бъде извършен и ритуал по издигането на българския национален флаг, допълват от президентството.

На 17 септември Православната църква почита светите великомъченици Надежда, Вяра, Любов и майка им София. На този ден градът, приел името на храма „Света София“ – Божията премъдрост, отбелязва своя празник, съобщават от Столичната община.

В присъствието на кмета на София Васил Терзиев от 10:00 ч. ще се проведе тържественото заседание на Столичния общински съв

В осем общини на областите Хасково и Кърджали, където имаше организации по събирането на отпадъци, като част от националната кампания „Да изчистим България заедно“ на Би Ти Ви, са събрани общо 80 000 килограма отпадъци. Данните съобщиха от пресцентъра на  Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите (РИСВ) - Хасково, която отговоря и за област Кърджали.

Кампанията е преминала успешно  в общините Тополовград, Свиленград, Харманли, Стамболово, Любимец, Джебел и Крумовград, уточниха от РИОСВ.

Служителите от РИОСВ-Хасково също са имали  екип на терен. Те са чистили място, което се намира непосредствено до град Хасково, и за което са имали предварителна информация, че е особено замърсено с големи количества строителни и битови отпадъци. За по-малко от два часа участниците в кампанията са събрали около 50 чувала с боклуци.

„Демокрацията е най-лошата форма на управление, с изключение на всички останали форми, опитвани някога“, коментира Антоанета Христова, цитирайки известната фраза на Чърчил.

Широкото разбиране за демокрацията е, че регулира човешките права по отношение на свободата,  защита от дискриминация, на спазване и регулация на обществения ред по възможно най-справедливия начин, каза тя. Христова посочи, че основният въпрос е каква форма на демокрация се прилага в дадено общество. Формата на демокрацията трябва да отразява народопсихологията и опита на обществото, за да не се налагат по изкуствен начин норми, които не са характерни за дадено общество, посочи тя. 

Как българите разбират демокрацията

Любомир Стефанов смята, че в началото на 90-те години на миналия век категорично българите не са разбирали демокрацията, за тях тя е била по-скоро митология, касаеща по-добър живот, най-вече изразяващ се в свободата да пътуваш, работа, за която получаваш прилично възнаграждение, и йерархията не е партийна, а основана на професионални умения.  Всеки има предвид под демокрация милион и едно неща. Липсва структурирано понятие, цел, затова се разпиляхме толкова. Българите са като че ли разделени в тази поколенческа разлика. Хората, родени на границата на 20-21 век, виждат ползите от присъединяването на България в НАТО, ЕС и валутния борд. За тях демокрацията и развитието на държавата е категорично свързано с членството в ЕС и възстановяване на някакви позиции в регионален, глобален и европейски мащаб, посочи той. По думите му за поколенията, родени след присъединяването ни в ЕС и НАТО, демокрацията е по-скоро даденост и те не са научени я отстояват. 

Най-важното за функционирането на демокрацията е върховенството на правото и доброто функциониране на отделните институции, смята Цветомир Николов. Нашето общество чисто на социално равнище разбира какво са демократичните процеси и мисля, че е изживяло своя преход. Преходът не е осъществен от гледна точка на реформа на институциите и на отделните системи. За съдебна реформа например се говори от началото на прехода, все правим първи стъпки в това, но така и не осъществяваме качествена реформа в това отношение, коментира Николов. 

Според него преходът остава на институционално, а не на обществено ниво. Хората много добре успяха да напреднат в разбирането на демократичните ценности и на пазарната икономика и това е причината, поради която икономиката в момента се развива, въпреки че липсва политическо лидерство и редовно правителство, посочи той. 

Един демократичен процес започва обикновено с революция, преди това е имало голямо свиване на справедливостта като практика в обществото и разслоение, отбеляза Антоанета Христова. Тя посочи, че в различните исторически периоди този цикъл на развитие между началната точка на един режим до нейната крайна точка има различна дължина. Винаги хора управляват процеса, а човекът е подвластен да удължава времето си във властта, да увеличава благата си, добави тя. Властта трябва да отразява избора на обществото, подчерта Христова. 

България, демокрацията и ЕС

Ако говорим за 27-те държави членки на ЕС, можем да се позовем на различни класации, но всяка от тях е субективна. Според мен качеството на демокрацията и въобще демокрацията в България в момента е на недостатъчно добро ниво, каза Любомир Стефанов. Той посочи, че това е вследствие на още недоразвитото ни гражданско общество. Според него имаме нелоша нормативна и институционална рамка, която да гарантира тази база, но всичко като че ли стои на хартия, защото ние в качеството си на гласоподаватели и граждани, както и като професионалисти, не съумяваме да направим паралела и да се ръководим изцяло от демократичните принципи. 

Членството ни в ЕС е една от основните причини ние да имаме такъв подем и развитие – първоначално заради желанието ни да станем държава членка на ЕС. Основно реформите ни в страната се случиха заради амбицията да влезем в ЕС, каза Цветомир Николов. 

Впоследствие ЕС се превърна в гарант за това, че ще се осъществят определени правни и институционални реформи, невинаги по начина, по който ни се иска. Определени институции подобряват нашия живот, без да го виждаме. Пример за това е Европейската агенция по лекарствата, която влияе изцяло върху контрола на лекарствата , за липсата на възможност да има някакви нелегитимни лекарства на пазара, добави той. 

Предизвикателства пред демокрацията

Според Любомир Стефанов основният проблем на демокрацията у нас е , че обществото ни не я разбира. Затова по думите му трябва да почнем да я осъзнаваме, да разберем, че тя включва както права, така и задължения. Той заяви, че когато почнем да възпитаваме себе си да сме демократични граждани, а не поданици или жители, нещата ще почнат да си идват на място. Също и като започнем да учим децата какъв е смисълът от гласуването, какво са граждански права, посочи Стефанов. Според него опростяването на комуникацията между гражданите и институциите ще скъси дистанцията и ще създаде не само усещане, но и ще изгради връзка на двупосочна комуникация. 

Демокрацията е единствената политическа система, която позволява чрез критика всички участници в нея да се развиват. Нито една друга политическа система не позволява да бъде лекувана и подобрявана от само себе си отвътре, смята анализаторът. Имаме нужда от споделяне на ценностите. В момента не можем да произведем обществен разговор, който да бъде формулиран с цели, каза той. 

Цветомир Николов отбеляза, че според него процесът по гласуване не материализира желанието на гражданите за промяна. Докато формациите не поемат отговорност и отново не спечелят доверието на гражданите, няма да се промени ситуацията, коментира той. Има много форми на участие – на ниво гражданин всеки може да потърси опит да реализира свой проект, да участва в обществени обсъждания -  посредством синдикатите,  в различни организации, които защитават различни каузи или групи, даде пример Николов. 

***

Mеждународният ден на демокрацията се отбелязва от 2008 г. с резолюция A/RES/62/7 на Общото събрание на ООН от 8 ноември 2007 г., приета по повод 20-годишнината от първата Международна конференция на страните с нова или възстановена демокрация в Манила, Филипини (3-6 юни 1988) с цел насърчаване на демокрацията, зачитането на правата на човека и основните свободи, сочи справка на отдел „Справочна“ на .

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
От ЦИК отхвърлиха твърденията, че хартията, използвана за машинно гласуване, не съответства на изискванията на хартията за принтерите
От Централната избирателна комисия (ЦИК) отхвърлиха твърденията, че хартията, използвана за машинно гласуване, не съответства на изискванията на хартията за принтерите. Позицията н ...
Общинският съвет в Грамада подкрепи придобиването на поземлен имот от близо 6 декара в общинския център
Общинският съвет в Грамада подкрепи предложението на кмета на общината Милчо Башев за придобиване на поземлен имот в общинския център с площ 5888 кв. метра. Теренът ще бъде използв ...
Към момента няма необходимост от промяна в териториалните планове за справедлив преход, посочват от МРРБ
Към момента не е идентифицирана необходимост от промяна в териториалните планове за справедлив преход, заявиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) ...
Министерството на земеделието и храните работи по възстановяване на хидромелиоративната мрежа на страната, обяви в Кърджали министър Георги Тахов
Работи се по възстановяването на хидромелиоративната мрежа на страната, като към момента тече пълна инвентаризация на цялата инфраструктура на Напоителни системи, заяви в Кърджали ...
България продължава да е на първо място в Европейския съюз по брой загинали на пътя на милион население, сочат данни на "Пътна полиция"
България продължава да е на първо място в Европейския съюз по брой загинали на пътя на милион население. Водещите причини за тежки катастрофи с жертви остават несъобразената скорос ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Конкурс за 118 вакантни длъжности обявиха от Националната гвардейска част
Конкурс за 118 вакантни длъжности обявиха от Националната гвардейска част (НГвЧ), съобщиха от Министерството на отбраната. Заповедта е на командира на военното формирование, като 1 ...
Силистра бе част от Национално шахматно турне "Асеневци"
Десетки деца от основните училища в Силистра участваха в открит урок по шахмат. Събитието се състоя в сградата на общинската администрация и бе част от националното шахматно турне ...
Днес успях да се видя с двамата българи в Йемен, съобщи Елена Йончева
След дълго пътуване от столицата Сана до пристанищния град Ходейда днес успях да се видя с двамата българи в Йемен, съобщи българският евродепутат Елена Йончева. Те са се срещнали ...
Седем мъже от престъпна група за продажба на фалшиви стоки са с повдигнати обвинения, съобщиха от Окръжна прокуратура - Хасково
Окръжна прокуратура - Хасково повдигна обвинения на седем мъже за участието им в организирана престъпна група за продажба на стоки на световни търговски марки без съгласието на пра ...
Парламентарната комисия по културата и медиите не прие на първо четене законопроекта за регистрация на чуждестранните агенти
Парламентарната комисия по културата и медиите не прие на първо четене законопроекта за регистрация на чуждестранните агенти. На днешното заседание „За“ гласуваха двама ...
Тикер в 18:53 ч.
Конкурс за 118 вакантни длъжности обявиха от Националната гвардейска част (НГвЧ) ...
Начало В детайли
9539
България

Какво е демокрацията за българите и защо е важно да я разбираме и отстояваме коментират анализатори в Международния ден на демокрацията

Какво е демокрацията за българите и защо е важно да я разбираме и отстояваме коментираха политологът Любомир Стефанов, политическият психолог Антоанета Христова и председателят на младежката неправителствена организация „България на младите“ Цветомир Николов по повод днешния Международен ден на демокрацията.Демокрацията в днешно време свързваме със системата на представителната демокрация и политическите партии.

| 15 Септември 2024, 07:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Какво е демокрацията за българите и защо е важно да я разбираме и отстояваме коментират анализатори в Международния ден на демокрацията
Какво е демокрацията за българите и защо е важно да я разбираме и отстояваме коментират анализатори в Международния ден на демокрацията
Снимка © DFA

Какво е демокрацията за българите и защо е важно да я разбираме и отстояваме коментираха политологът Любомир Стефанов, политическият психолог Антоанета Христова и председателят на младежката неправителствена организация „България на младите“ Цветомир Николов по повод днешния Международен ден на демокрацията. 

Чистотата и озеленяването, сигурността и работата на Столичния инспекторат са областите, в които има най-голям напредък. Това каза в интервю за предаването "Тази сутрин" на бТВ кметът на София Васил Терзиев. Темите за участието на гражданите и децентрализията остават важни за нас. Затова за първи път на районните администрации ще бъдат гласувани по 200 000 лева за реализация на дадени проекти. Така проекти от по 5000-6000 лева няма да идват на централно ниво. Дългосрочната цел е да се заделят повече пари, които районните администрации да управляват, коментира столичният кмет. 

Обновяване на градския транспорт, промени в изискванията на строителството и активна програма за озеленяване са сред приоритетите на екипа, каза още Терзиев. Той увери, че до края на годината в столицата ще бъдат засадени 2000 нови дървета.

Цел на договора за климатична неутралност&n

Засилено ще бъде полицейското присъствие по пътищата на Търговищка област утре. Акцията е във връзка с Деня без загиинали на пътя – 18 септември. Реализира се и в рамките на Дните на безопасността на пътя (16-22 септември), организирани от Европейската мрежа на службите на пътната полиция ROADPOL, информират от пресслужбата на Областната дирекция (ОД) на МВР в Търговище. 

През цялата седмица органите на реда ще осъществяват засилен контрол над водачите и пешеходците за спазване правилата за движение по пътищата, като проверките ще се осъществяват приоритетно в уязвими за пътния травматизъм места от републиканската пътна мрежа и уличната мрежа в населените места. Целта е осъществяване на превенция за ограничаване до минимум на предпоставките за тежки пътни инциденти, посочват от полицията. 

През цялото денонощие на 18 септември по пътищата на областта поли

Нова седма демо точка на Европейския цифров иновационен хъб (ЕЦИХ) АгроХъб.БГ беше официално открита днес във фамилното стопанството на Десислава и Иван Кабурови "ДЕИВ-2007" в село Мало Конаре, обл. Пазарджик. Тази демо точка също както и останалите, изградени в страната, е част от технологичната инфраструктура на ЕЦИХ АгроХъб.БГ, която се изгражда на територията на България по проекта с фокус прецизно земеделие AgroDigiRisе. По този начин се предполага, че ще може да бъде подпомогнато развитието и популяризирането на щадящо ресурсите устойчиво земеделие, чиято идея е "производството на повече с по-малко". 

Днешното събитие започна с официално откриване, по време на което управителите на "ДЕИВ-2007" представиха дейността на стопанството, както и иновациите, които прилагат. "Аз и моята съпруга се трудим много и се опитваме да помагаме на всички земеделски производители, за

Паметта на загиналите български пилоти заслужава само и единствено уважение и преклонение, а не политически заигравки. Искането на оставки в тази ситуация е проява на безчовечност, написа лидерът на „Има такъв народ“ (ИТН) Слави Трифонов в профила си във Фейсбук. Коментарът му е по повод катастрофата с учебно-боен самолет на "Граф Игнатиево", при която загинаха двамата пилоти.

Според Трифонов от трагедията с българските пилоти някои политици се опитват да си правят пиар кампания, което е унизително и срамно. Той определи случващото се като „грозно и уродливо“. „Евентуалните оставки нито ще премахнат проблемите, нито командирите, на които са поискани, са причина за случилото се“, пише още Слави Трифонов.

Затова всички политици, журналисти, социолози и политолози е редно в момента просто да замълчат, допълни лидерът на ИТН.

Полицаи задържаха мъж за домашно насилие, съобщиха от Областната дирекция на МВР. 

Около 18:30 часа вчера в полицейското управление в областния град е дошла 55-годишна жена. Тя е съобщила, че мъжът, с когото живее на семейни начала - 33-годишен местен жител, я изблъскал в гърдите, като причинил телесна повреда, след което я заключил извън жилището, което обитават. 

Мъжът е установен и задържан за срок до 24 часа в полицейското управление в Шумен. Образувано е досъдебно производство.

Общо 82 случая на домашно насилие са регистрирани в Шуменска област от началото на годината до 29 август. През цялата изминала година този вид престъпления са 44. Ръстът е стряскащ - 86 процента, коментира директорът на Областната дирекция на МВР в Шумен ст. комисар Георги Гендов при представянето на изготвен по инициатива на полицията в областния град филм „За да има

Какво е демокрация

Демокрацията в днешно време свързваме със системата на представителната демокрация и политическите партии. Te позволяват на гражданите да участват директно в политическото управление, излъчвайки свои представители чрез честни и прозрачни избори по дефиницията на международните наблюдателски организации, обясни Любомир Стефанов. По думите му демокрацията е възможност за свобода, равноправие и върховенство на закона. 

Демокрацията не е най-добрата политическа система от хората, но досега друга по-добра не е измислена, свободата да бъдем различни – това е демокрацията, каза още той. 

Цветомир Николов коментира, че демокрацията предоставя възможност за представителност на всяка една класа и възможност на всяка една заинтересована страна в едно общество да бъде представена и задължена. Тя е особен баланс между отделните обществени групи и търси винаги мнозинство и компромис за най-важните теми, каза Николов. 

По думите му демокрацията предизвиква и кризи, тъй като понякога политическите формации трябва да предприемат действия, които не обслужват пряко интересите на техните избиратели, а служат в интерес на развитието на дадено общество. 

От партия „Възраждане“ очакват да бъдат първа политическа сила в община Шумен на предстоящите парламентарни избори и да имат двама депутати от Шуменския избирателен район в парламента. Това казаха на пресконференция на тема “Актуална предизборна обстановка" в Националния пресклуб в Шумен народният представител от Шуменския избирателен район в 50-ото Народно събрание Веселин Вешев и Ивайло Обретенов – председател на групата на "Възраждане" в Общинския съвет в Шумен, който е и общински председател на партията. 

„До няколко дни „Възраждане“ ще регистрира листата си в Шумен за предстоящите парламентарни избори. Тя няма да има големи промени спрямо листата, която бе за предните избори. Очакванията ни са в община Шумен да сме първа политическа сила, тъй като в момента сме втори, с по-малко от хиляда гласа след ГЕРБ. Надяваме се, че има п

Пожарът в Созопол е локализиран. Изгорели са покривите на постройки, които са необитаеми. Евакуирани са гостите на хотел, който е в непосредствена близост до първоначалното огнище. Това каза пред журналисти кметът на община Созопол Тихомир Янакиев. 

“Обиколили сме широк периметър около пожара. В момента има ново огнище. Гори в района на гробищния парк. Предупредили сме хората. Целта ни в момента е по вътрешните пътища да локализираме пожара, обхванал гората около стари военни имоти в района на гробищата“, каза Янакиев. Той добави, че на място се очаква верижна техника. Все още не е ясно колко голяма е територията, която е била обхваната от пламъците. В района има силно задимяване. Не се допускат автомобили. На място има много доброволци, които се включват в гасителните действия. Продължава гасенето на няколко места в южната част на Созопол. Много от живеещите в

Общинският съвет на Добрич ще разгледа 38 докладни записки на редовното си заседание днес. Това става ясно от публикувания на страницата на Община Добрич проект на дневен ред. 

Съветниците ще гласуват актуализацията на бюджета на общината за 2024 година и отчет на Програмата за капиталови разходи за 2023 година. Общинският съвет на Добрич ще решава и за обособяването на място, на което да бъде преместена дейността от централния кооперативен пазар, по време на реализирането на проекта за цялостната промяна на облика му.

В дневния ред влиза и докладна записка за разглеждане на Годишния обобщен доклад за резултатите от дейността на общинските публични предприятия за 2023 година. Пред съветниците ще бъдат представени и отчетите за дейностите на общинските предприятия. Общинските съветници ще гласуват създаването на маломерни паралелки в няколко училища в общин

Президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова ще участват в отбелязването на празника на София – 17 септември от 11:30 часа  на площад „Свети Александър Невски”, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

В рамките на събитието президентът ще приеме почетния караул, след което Негово Светейшество българският патриарх Даниил ще отслужи тържествен водосвет, ще бъде извършен и ритуал по издигането на българския национален флаг, допълват от президентството.

На 17 септември Православната църква почита светите великомъченици Надежда, Вяра, Любов и майка им София. На този ден градът, приел името на храма „Света София“ – Божията премъдрост, отбелязва своя празник, съобщават от Столичната община.

В присъствието на кмета на София Васил Терзиев от 10:00 ч. ще се проведе тържественото заседание на Столичния общински съв

В осем общини на областите Хасково и Кърджали, където имаше организации по събирането на отпадъци, като част от националната кампания „Да изчистим България заедно“ на Би Ти Ви, са събрани общо 80 000 килограма отпадъци. Данните съобщиха от пресцентъра на  Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите (РИСВ) - Хасково, която отговоря и за област Кърджали.

Кампанията е преминала успешно  в общините Тополовград, Свиленград, Харманли, Стамболово, Любимец, Джебел и Крумовград, уточниха от РИОСВ.

Служителите от РИОСВ-Хасково също са имали  екип на терен. Те са чистили място, което се намира непосредствено до град Хасково, и за което са имали предварителна информация, че е особено замърсено с големи количества строителни и битови отпадъци. За по-малко от два часа участниците в кампанията са събрали около 50 чувала с боклуци.

„Демокрацията е най-лошата форма на управление, с изключение на всички останали форми, опитвани някога“, коментира Антоанета Христова, цитирайки известната фраза на Чърчил.

Широкото разбиране за демокрацията е, че регулира човешките права по отношение на свободата,  защита от дискриминация, на спазване и регулация на обществения ред по възможно най-справедливия начин, каза тя. Христова посочи, че основният въпрос е каква форма на демокрация се прилага в дадено общество. Формата на демокрацията трябва да отразява народопсихологията и опита на обществото, за да не се налагат по изкуствен начин норми, които не са характерни за дадено общество, посочи тя. 

Как българите разбират демокрацията

Любомир Стефанов смята, че в началото на 90-те години на миналия век категорично българите не са разбирали демокрацията, за тях тя е била по-скоро митология, касаеща по-добър живот, най-вече изразяващ се в свободата да пътуваш, работа, за която получаваш прилично възнаграждение, и йерархията не е партийна, а основана на професионални умения.  Всеки има предвид под демокрация милион и едно неща. Липсва структурирано понятие, цел, затова се разпиляхме толкова. Българите са като че ли разделени в тази поколенческа разлика. Хората, родени на границата на 20-21 век, виждат ползите от присъединяването на България в НАТО, ЕС и валутния борд. За тях демокрацията и развитието на държавата е категорично свързано с членството в ЕС и възстановяване на някакви позиции в регионален, глобален и европейски мащаб, посочи той. По думите му за поколенията, родени след присъединяването ни в ЕС и НАТО, демокрацията е по-скоро даденост и те не са научени я отстояват. 

Най-важното за функционирането на демокрацията е върховенството на правото и доброто функциониране на отделните институции, смята Цветомир Николов. Нашето общество чисто на социално равнище разбира какво са демократичните процеси и мисля, че е изживяло своя преход. Преходът не е осъществен от гледна точка на реформа на институциите и на отделните системи. За съдебна реформа например се говори от началото на прехода, все правим първи стъпки в това, но така и не осъществяваме качествена реформа в това отношение, коментира Николов. 

Според него преходът остава на институционално, а не на обществено ниво. Хората много добре успяха да напреднат в разбирането на демократичните ценности и на пазарната икономика и това е причината, поради която икономиката в момента се развива, въпреки че липсва политическо лидерство и редовно правителство, посочи той. 

Един демократичен процес започва обикновено с революция, преди това е имало голямо свиване на справедливостта като практика в обществото и разслоение, отбеляза Антоанета Христова. Тя посочи, че в различните исторически периоди този цикъл на развитие между началната точка на един режим до нейната крайна точка има различна дължина. Винаги хора управляват процеса, а човекът е подвластен да удължава времето си във властта, да увеличава благата си, добави тя. Властта трябва да отразява избора на обществото, подчерта Христова. 

България, демокрацията и ЕС

Ако говорим за 27-те държави членки на ЕС, можем да се позовем на различни класации, но всяка от тях е субективна. Според мен качеството на демокрацията и въобще демокрацията в България в момента е на недостатъчно добро ниво, каза Любомир Стефанов. Той посочи, че това е вследствие на още недоразвитото ни гражданско общество. Според него имаме нелоша нормативна и институционална рамка, която да гарантира тази база, но всичко като че ли стои на хартия, защото ние в качеството си на гласоподаватели и граждани, както и като професионалисти, не съумяваме да направим паралела и да се ръководим изцяло от демократичните принципи. 

Членството ни в ЕС е една от основните причини ние да имаме такъв подем и развитие – първоначално заради желанието ни да станем държава членка на ЕС. Основно реформите ни в страната се случиха заради амбицията да влезем в ЕС, каза Цветомир Николов. 

Впоследствие ЕС се превърна в гарант за това, че ще се осъществят определени правни и институционални реформи, невинаги по начина, по който ни се иска. Определени институции подобряват нашия живот, без да го виждаме. Пример за това е Европейската агенция по лекарствата, която влияе изцяло върху контрола на лекарствата , за липсата на възможност да има някакви нелегитимни лекарства на пазара, добави той. 

Предизвикателства пред демокрацията

Според Любомир Стефанов основният проблем на демокрацията у нас е , че обществото ни не я разбира. Затова по думите му трябва да почнем да я осъзнаваме, да разберем, че тя включва както права, така и задължения. Той заяви, че когато почнем да възпитаваме себе си да сме демократични граждани, а не поданици или жители, нещата ще почнат да си идват на място. Също и като започнем да учим децата какъв е смисълът от гласуването, какво са граждански права, посочи Стефанов. Според него опростяването на комуникацията между гражданите и институциите ще скъси дистанцията и ще създаде не само усещане, но и ще изгради връзка на двупосочна комуникация. 

Демокрацията е единствената политическа система, която позволява чрез критика всички участници в нея да се развиват. Нито една друга политическа система не позволява да бъде лекувана и подобрявана от само себе си отвътре, смята анализаторът. Имаме нужда от споделяне на ценностите. В момента не можем да произведем обществен разговор, който да бъде формулиран с цели, каза той. 

Цветомир Николов отбеляза, че според него процесът по гласуване не материализира желанието на гражданите за промяна. Докато формациите не поемат отговорност и отново не спечелят доверието на гражданите, няма да се промени ситуацията, коментира той. Има много форми на участие – на ниво гражданин всеки може да потърси опит да реализира свой проект, да участва в обществени обсъждания -  посредством синдикатите,  в различни организации, които защитават различни каузи или групи, даде пример Николов. 

***

Mеждународният ден на демокрацията се отбелязва от 2008 г. с резолюция A/RES/62/7 на Общото събрание на ООН от 8 ноември 2007 г., приета по повод 20-годишнината от първата Международна конференция на страните с нова или възстановена демокрация в Манила, Филипини (3-6 юни 1988) с цел насърчаване на демокрацията, зачитането на правата на човека и основните свободи, сочи справка на отдел „Справочна“ на .

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
От ЦИК отхвърлиха твърденията, че хартията, използвана за машинно гласуване, не съответства на изискванията на хартията за принтерите
Общинският съвет в Грамада подкрепи придобиването на поземлен имот от близо 6 декара в общинския център
Към момента няма необходимост от промяна в териториалните планове за справедлив преход, посочват от МРРБ
Министерството на земеделието и храните работи по възстановяване на хидромелиоративната мрежа на страната, обяви в Кърджали министър Георги Тахов
България продължава да е на първо място в Европейския съюз по брой загинали на пътя на милион население, сочат данни на "Пътна полиция"
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Контекст
Конкурс за 118 вакантни длъжности обявиха от Националната гвардейска част
Контекст
Силистра бе част от Национално шахматно турне "Асеневци"
В детайли
Днес успях да се видя с двамата българи в Йемен, съобщи Елена Йончева
Местен фокус
Седем мъже от престъпна група за продажба на фалшиви стоки са с повдигнати обвинения, съобщиха от Окръжна прокуратура - Хасково
Контекст
Парламентарната комисия по културата и медиите не прие на първо четене законопроекта за регистрация на чуждестранните агенти
Сфера
Община Ивайловград е реализирала над 832 хил. лв. приходи от общинско имущество през 2023 г., показва отчет на местната администрация
Местен фокус
Полицаи и еколози съдействаха за спасяването на поен лебед в Сливен
На преден план
От ЦИК отхвърлиха твърденията, че хартията, използвана за машинно гласуване, не съответства на изискванията на хартията за принтерите
В детайли
Шумен ще отбележи Деня на независимостта с концерти и пресъздаване на исторически събития от 22 септември 1908 г.
На преден план
Общинският съвет в Грамада подкрепи придобиването на поземлен имот от близо 6 декара в общинския център
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.